Как да се грижим за градинските мебели?

Дъжд, вятър, жега, студ, слънчеви лъчи - градинските мебели несъмнено са изложени на множество атмосферни фактори, които пряко влияят на тяхното състояние. Сред градинските мебели можем да намерим както по-устойчиви, така и по-малко устойчиви примери (в зависимост от качеството на производство и използваните материали), но във всеки случай - градинските мебели се нуждаят от грижи. В противен случай те бързо ще загубят първоначалния си външен вид, което често може да ни принуди да се върнем в магазина за покупка на нов комплект. А не бихме искали това! Трябва да се грижим за градинските мебели - но как да го правим? За какво да внимаваме? И ако сме пред покупка - на какво да обърнем внимание, преди новите мебели да заемат място в нашата градина? Научете отговорите в тази статия.

Градински мебели - различни условия


Начинът, по който трябва да се грижим за нашите градински мебели, зависи от много фактори. Материалът, от който са направени, е основен фактор - различно ще се грижим за метални градински мебели, различно за дървени мебели или такива, направени от ратан. Друг важен фактор е степента на излагане на външни фактори. Дали мебелите стоят под открито небе или под покрив и до стена, която ги предпазва до голяма степен от дъжд и вятър? Дали се съхраняват през зимата например в гараж или на таван? Разбира се, колкото по-лоши са условията, толкова повече внимание трябва да отделяме, за да поддържаме състоянието им на подходящо ниво през годините.

Качеството е важно

От качеството на материала и приложените технологии зависи много, включително устойчивостта на фактори като дъжд и слънчеви лъчи. Доброкачественото и добре защитено дърво ще издържи повече, подобно на качествената пластмаса, която не се чупи толкова лесно и не избледнява. Колкото повече "функции" имат градинските мебели - например като шезлонг с няколко степени на регулиране, който може по-лесно да се повреди, например от корозия. Добре е да знаете това, избирайки своите градински мебели. Ако не можем да си позволим например мебели от качествено дърво, може би е по-добре да изберем такива от техноратан? Преди окончателното решение е добре да обмислите всички плюсове и минуси.

Избирайте според собствените си възможности


Какви мебели да изберете за градината? Подобно на големия дом, който е кошмар за хората, които не обичат да почистват, и огромната градина, пълна с цветя, не е за хора, които не обичат градинарската работа - така и не всички градински мебели са подходящи за всеки потребител. Така мебелите, направени от метал, са по-устойчиви и по-лесни за "обслужване" от дървените мебели. Ако не искаме редовно да импрегнираме мебелите, ако нямаме място за съхранение след сезона (в гараж, на таван и т.н.), нямаме умения за поддръжка, консервация, не избирайте градински мебели, които са от слабо качество или тези, които не са устойчиви на външни фактори. За съжаление такъв избор бързо може да се окаже и грешен.

Как да се грижим за доброто състояние на дървените мебели?


Дървените мебели трябва да се почистват около 2-3 пъти през сезона и отново през зимния период. А ако през целия ден са изложени на слънчеви лъчи - дори по-често. Към това се добавя и защита от гъбички и плесени, които могат да атакуват по всяко време. Как да разпознаем вредителите? Мебелът започва да потъмнява и да почернява, което определено го лишава от външен вид. В такъв случай мебелите трябва да се третират със специални препарати за дърво, а ако това не помогне, с шкурка. В случай, че имате дървени мебели също трябва да помните, че този материал постоянно се "движи" - необходимо е постоянно затягане на болтовете. Мебелите, направени от този материал, също трябва да се съхраняват подходящо. След летния сезон те трябва да се намират в сухо помещение, но не прекалено топло и с осигурен въздушен поток. В никакъв случай дървените мебели не трябва да се обвиват с фолио, тъй като това води до бърз растеж на гъбички и плесени.

Как да се грижим за металните мебели?


Мебелите, направени от метал, а конкретно алуминиевите мебели, са сравнително безпроблемен избор. Металните градински мебели са леки и устойчиви, и могат да стоят навън през цялата година, дори през зимата. Единствената процедура, която трябва редовно да се извършва, е миенето. Ситуацията е различна при металните мебели от чугун, които от време на време изискват почистване с метална четка и боядисване. Добре е също така да се внимава дали например нашите алуминиеви мебели не съдържат части, направени от други материали, които могат да подлежат на корозия.



Градински мебели от върба и ратан



Не можем много да направим, за да удължим живота на мебелите, направени от върба и ратан. Те трябва редовно да се почистват и задължително да се съхраняват извън сезона в сухо помещение. Добре е през целия сезон също така да са защитени от дъжда и острото слънце, например да се поставят на сянка. Поради тази чувствителност към външни фактори, все повече клиенти вместо ратан избират техноратан - добавката на изкуствени материали прави мебелите по-трайни, като все пак запазват привлекателния външен вид, който познаваме от класическите аналози.



Градински мебели от пластмаса



Пластмасовите мебели също не изискват консервация - това е устойчив материал, стига да е от добро качество. С годините може да се напука и да избледнее, в такъв случай можем да опитаме да го освежим (например с боя) или просто да решим да купим нов комплект. Мебелите, направени от изкуствен материал, изискват само редовно почистване - чистенето им позволява да запазят привлекателен външен вид по-дълго.

Домашната градина е голямо удоволствие, особено късно през пролетта и лятото, когато времето е подходящо за почивка на открито. Утринно кафе на терасата, освежаващи летни бани, домашен детски кът, дори собствени зеленчуци, отглеждани в градината - всичко това може да бъде ваше, ако имате собствен двор!